Evrim Kaşıkçı’dan muhteşem konser

Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nde türkülerle coğrafya dersinin ikinci konusunu göçler oluşturdu. Trakya Ünv. Öğr. Görevlisi Dr. Evrim Kaşıkçı’nın konuşmacı olarak katıldığı “Türkülerin Yolculuğu: Balkanlar, Göç ve Müzik” konulu konferans ve konser okul konferans salonunda yapıldı.

Okul coğrafya öğretmeni Ali Karapire, yaptığı açıklamada, “Türküler halk yaşamının görünümlerini, kültürel değerlerini yansıtır. Bunun yanı sıra türkülerimizden çeşitli doğal ve beşeri olayları ve bunlara halkın tepkisini öğrenebiliriz. Türkülerimiz halk bilimi, müzik, halk edebiyatının yanı sıra coğrafya bilimi için de önemli bir çalışma konusunu olmuştur. 2018 yılında bu düşünceden yola çıkarak ‘Bu coğrafyanın türküleri’ adını verdiğimiz türkülerle coğrafya dersini Evrim Kaşıkçı hocamız burada öğrencilerimize vermişti. Çok keyifli bir ders olmuştu. Bugün de Balkan coğrafyasının ayrılmaz parçası göçler konusunu türkülerle işleyecek Evrim hocamız” dedi.

Evrim Kaşıkçı, göç konulu türkülerle renklendirdiği konferansta, Balkanların bugün dünyada yaşanan acıların hepsine sahne olan farklı bir coğrafya olduğunu, günümüzde de Balkanların  farklı milletlerden insanların göç yolları üzerinde bulunduğunu belirterek, 78 harbi sonrası yaşanan göçler, mübadele göçleri, Anadolu’da ki göç hareketleri ile ilgili sunum ve konuşmasını yaparak öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sosyal Bilimler Lisesi Bş. Md. Yrd. Kamil Andıç da, “Okulumuz Trakya Üniversitesi ve farklı kurumlarla işbirliği içerisinde pek çok proje yürütmektedir. Bu çalışmalarımıza destek veren hocamız Dr.Evrim Kaşıkçı’ya teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Haber Merkezi