DOLAR 32,5725 0.17%
EURO 34,8839 0.61%
ALTIN 2.434,770,09
BITCOIN 21701870,59%
Edirne
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akın: “Meslektaşlarımla birlikteyim, evimdeyim”

Akın: “Meslektaşlarımla birlikteyim, evimdeyim”

Edirne'nin geleceği için kolları sıvayan CHP Edirne Belediye Başkan Aday Adayı avukat Filiz Gencan Akın, seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Akın, Edirne Adliyesi'ni ziyaret ederek adliye personeli ile bir araya geldi. Filiz Gencan Akın, “Yıllardır görev yaptığım, hak, hukuk, adalet mücadelesi verdiğim Edirne Adliye Sarayı’ndayım. Dostlarımla, arkadaşlarımla, meslektaşlarımla birlikteyim, evimdeyim” dedi.

ABONE OL
20 Mart 2024 16:31
Akın: “Meslektaşlarımla birlikteyim, evimdeyim”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Akın, şunları kaydetti:

“Ülkemizin ekonomiden tarıma, hayat standardından yaşam koşullarına ve özellikle de yavaş işleyen adalet sistemine kadar içinde bulunduğumuz bu durumu, sorunları çok iyi biliyorum. Hep birlikte görmedik mi laik Cumhuriyetçi yapımıza; hemen yanımızda Kırklareli’mizde belediyeye tekbirlerle gireceğiz diye bağırmadılar mı? İstanbul’da adliye koridorlarında şeriat sloganları atanları ve Cumhuriyet’in baş savunucuları olan bizlerin nasıl susturulduğuna tanık olmadık mı?” 

Bir avukat olarak, her şeye rağmen hukuk inancını yitirmediğinin altını çizen Filiz Gencan Akın, adliye emekçilerinin adaleti sağlamak konusunda üstün gayretlerinin yakın tanığı olduğunu ifade etti.

Adliye ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Filiz Gencan Akın sözlerine, Atatürk’ün “Yargı ve mahkeme gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz” sözleriyle başladı.

YARGI BAĞIMSIZLIĞININ ÖNEMİNİ VURGULADI

“Adaletin tesisi ve devletin devamlılığı için hukuka, anayasaya bağlı biçimde emek veren bütün hukukçuları bizim değerimizdir” diyen Akın, seçimler için de yargı bağımsızlığın çok önemli olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz hukuki zeminde bir seçim yapıyoruz. Kampanya süreçleri her ne kadar adaletli olmasa da, 31 Mart 2024 Mahalli ve Yerel Seçimlerinin hukuk penceresinin, tam bir tarafsızlık içinde geçeceğinden eminim. Bu seçim sürecinin adaletli olması için gerekli şartlar maalesef iktidar partisi tarafından gözetilmiyor. Kamu kaynaklarının kampanya süreçlerinde kullanımı, devletin tarafsız olması ilkesini zedeliyor. Kritik birimler, doğrudan kampanya sürecine dahil ediliyor. Devleti bir partinin seçim aracına dönüştürmek, demokrasi kültürümüz için tasvip edeceğimiz bir mesele değil. Biz hukuka güveniyoruz. Edirne’mizde, değerli hukukçular ve adliye emekçilerinin üstün gayretlerinin tanığıyız.”

Bir avukat olarak, Cumhuriyet’in ve Atatürk’ün ilk avukatı Süreyya Ağaoğlu’ndan aldığı ilhamla uzun yıllar avukatlık yaptığını belirten Filiz Gencan Akın, Edirne’de Cumhuriyet değerlerini hep koruyacaklarını; eşit, özgür ve müreffeh bir kent inşa edeceklerini söyledi.

ADLİYEDE YÜRÜTÜLEN HİZMETİN, KENT YAŞAMINA ETKİSİNDEN BAHSETTİ

Yargı organlarında yürütülen süreçlerin, kent yaşamına doğrudan etkisi olduğunu ifade eden Akın, tarafsız ve adil kararların suç oranları üzerindeki caydırıcı niteliğini vurguladı.

“Cumhuriyet, tüm birimlerini birbiriyle sıkı ilişkiler içinde ören bir rejimdir. Bugün adliye koridorlarında yankı bulan her bir karar, toplumun niteliğini şekillendirir. Adalet duygusu pekişmiş toplumlarda, suça sürüklenmiş nesiller yetişmez. Adalet duygusunun pekiştiği toplumlarda, suç oranları yükselmez. Adalet duygusunun pekiştiği toplumlarda, cezalar caydırıcı bir nitelik taşır. Bu yüzden yargı organlarımızın tarafsız ve adil oluşu, yaşadığımız kenti güvenli kılan, yegane unsurdur.” diyen Akın, belediye hizmetlerinin, güvenli kentler için destekleyici hizmetler sunması konusundaki sorumluluğunun altını çizdi.

Suça sürüklenmiş çocuklardan topluma yeniden kazandırılma konularına kadar, pek çok rehabilitasyon ve destek hizmetlerinin belediye bünyesinde verilmesinin önemini vurguladı. Adil bir yaşam zemini üzerine yükselecek güvenli kentlerin oluşturulmasında, belediye ve diğer mahalli birimlerin iç içe çalışmalar yürütmesinin kritik olduğunun altını önemle çizdi.

“ADALET YAŞAMIN HER ALANINDA HAVA GİBİ SU GİBİ HAYATİ BİR İHTİYAÇ”

Vatandaşların sadece icra ettikleri mesleklerden ibaret olmadığını, mesai dışında bir kent yaşamının aktif paydaşı olduğunu vurgulayan Akın, sosyal adalet için yürütülecek projelerden bahsetti. İster kamu ister özel sektör emekçisi olsun, hiçbir komşusunun yalnız hissetmeyeceği bir Edirne çatısının detaylarını, adliye emekçileri ile paylaştı.

“Bugün mesleğimiz ne olursa olsun, hepimizin ortak çatısı Edirne. Edirne’mizde bu çok yönlü yaşantılara elverişli zeminin oluşması için; her ihtiyaca çözüm üreten birimleri, bereketini ve üretimini sürekli kılacak yatırımları ve sosyal adaleti tesis edecek destek hizmetleriyle donatılmış bir yönetim anlayışı benimsedik. Bu yönetim anlayışında, ne sosyal ne ekonomik ne hukuki alanda, hemşehrilerimiz asla yalnız hissetmeyecek. Adalet, yaşamın her alanında hava gibi su gibi hayati bir ihtiyaç. Dili, dini, ırkı ve kırılgan dezavantajları ne olursa olsun; her bir komşumuzun kent yaşamında fırsatlara eşit erişimini destekleyeceğiz. Anayasal haklarını kent hakkıyla harmanlayacak, hızlı ve etkin çözüm önerilerimiz ile yaşamı kolaylaştıracağız. Bugün burada sizler, nasıl ki adaletin tecellisi için uğraş veriyorsanız; yarın da bizler kentsel adaletin tesisi için durmaksızın çalışacağız!” diyen Akın, gelecek dönemde hayata geçireceği kentsel adaleti sağlayacak projelerini aktardı. Haber Merkezi

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.