DOLAR 32,8623 0.16%
EURO 35,7928 0.35%
ALTIN 2.532,720,15
BITCOIN 2155255-0,55%
Edirne
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Diş hekimleri YÖK ve Sağlık Bakanlığı’na seslendi

Diş hekimleri YÖK ve Sağlık Bakanlığı’na seslendi

Edirne'de Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla Edirne Diş Hekimleri Odası tarafından tören düzenlendi. Gerçekleştirilen törende diş hekimliği mezunu öğrencilerin yaşadığı sorunlara değinen Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, bu yıl mezun olacak 6 bin 500 öğrencinin ekonomik krizle baş başa kalacağını söyledi. YÖK'e ve Sağlık Bakanlığı'na seslenen Kolcular, "Artık yeni diş hekimliği fakültesi açmayın. Diş Hekimliği fakültelerinin ihtiyaç duyduğu akademik kadroları tahsis edin. Diş hekimi muayenehanesinde bir diş hekiminin yanında bir diş hekiminin çalışabilmesinin önünü açın. İstihdamı arttırmak açısından yeni mezun diş hekimlerinin iş bulması açısından bu çok önemlidir." dedi.

ABONE OL
22 Kasım 2023 11:30
Diş hekimleri YÖK ve Sağlık Bakanlığı’na seslendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’de Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası dolayısıyla Edirne Diş Hekimleri Odası tarafından Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda Edirne Diş Hekimleri Odası Başkanı Hasret Kolcular, yeni diş hekimi olacak öğrencilerin yaşadığı sorunlara değindi.

“Bu yıl 6 bin 500 mezun diş hekimi olacak”

Türkiye’de mevcut 105 diş hekimliği fakültesinin yer aldığını dile getiren Kolcular, bu yıl fakültelerden 6 bin 500 öğrencinin mezun olacağının altını çizdi. Kamuda diş hekimliği için istihdamın düşük olduğunu söyleyen Başkan Hasret Kolcular, “Diş hekimliği mesleği enfeksiyon, stres, yüksek fiziki mesleki deformasyon , kimyasallara maruz kalma gibi riskler nedeniyle Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar yasasında pozitif ayrımcılığı hak etmekte olup , hekimlerimize maaş düzenlemesi ve yıpranma payı sağlanmalıdır. Muayenehane, poliklinik açma süreci diğer mesleklere kıyasla oldukça zorlayıcı şartları içerdiğinden mezunlarımız, meslek dışı kişilerin açtığı sağlık kuruluşlarında ücretli çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Bir diş hekimi yanında başka bir meslektaşını çalıştıramadığı için, yeni mezunlarımız deneyimli meslektaşından alabileceği eğitimden mahrum kalmakta ve hekim olmayan, parasını işletmek üzere bu alana aktaran patronların, ticarete dönüşen olumsuz koşullarında çalışmaya mahkum olmaktadırlar. Geri kalan ihtiyaç fazlası mezunlar bu olumsuz koşullarda, kendi başlarına devlet desteğinden mahrum, sorunlarla boğuşmak zorunda kalmaktadırlar. Ülkemizde mevcut 105 diş hekimliği fakültesinden henüz 14 tanesi eğitime başlamamış olsa da bu yıl mezun olacak 6 bin 500 diş hekimi ihtiyaç fazlası olarak görünüyor. Kamuda yapılan istihdamın oldukça düşük olması, muayenehane açmanın şartlarının zorlaştırılması, ekonomik krizler, işsizliğin giderek artmasına neden olmaktadır. Oysa yapılan çalışmalar mevcut durumda, 2 bin diş hekiminin yeterli olduğunu göstermektedir.” ifadelerini kullandı.

“Yetersiz akademik kadronun niteliğini artırın”

Diş hekimliği fakültelerine giriş başarı sıralamasını 80 binden 50 bine çekilmesi gerektiğini söyleyen Kolcular, fakültelerde yetersiz akademik kadro olduğunu öne sürdü. Yeni diş hekimliği fakültesinin açılmaması gerektiğini aktaran Başkan Hasret Kolcular, “Artık yeni diş hekimliği fakültesi açmayın. Diş Hekimliği fakültelerinin ihtiyaç duyduğu akademik kadroları tahsis edin. Sayın YÖK başkanı ve YÖK üyeleri bu talepleri artık biz söylemiyoruz biz söylediğimizde duymadınız size artık 12. Kalkınma planını hazırlayan birimler söylüyor size eğitimin niteliğini arttırın diyor. Sağlık Bakanlığına sesleniyoruz, diş hekimi muayenehanesinde bir diş hekiminin yanında bir diş hekiminin çalışabilmesinin önünü açın. İstihdamı arttırmak açısından yeni mezun diş hekimlerinin iş bulması açısından bu çok önemlidir. Diş hekimi olmayanların, ticaret amaçlı ağız diş sağlığı kuruluşlarında ortaklık yapmasının önüne geçin. İhtiyaç fazlası yeni diş hekimliği fakülteleri açarak, ülke kaynaklarımızı boşa harcamayın ,bu vesileyle gençlerimizin ve ailelerinin beklentilerini yanlış yönlendirmekten vazgeçin. Kamuda çalışan diş hekimlerimizin özlük haklarının gerçeklere uygun olarak düzenleyin ve halkımızın sağlık hizmetlerinin daha iyi şartlarda almasını sağlayın. Sigorta ve BAĞ-KUR’dan emekli olmuş diş hekimlerinin emekli aylıklarını hak ettiği seviyeye getirin. İlave ve ek ödemeleri verin. Meslekte belirli bir süre geçirmiş diş hekimlerimize bazı mesleklerin alabildiği gibi yeşil pasaport verilmesini sağlayın.” şeklinde konuştu.

Haber Ogün Kurkan

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.