DOLAR 32,5725 0.16%
EURO 34,9434 0.75%
ALTIN 2.439,860,30
BITCOIN 21751310,94%
Edirne
13°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aranan kan bulunmuştur

Aranan kan bulunmuştur

ABONE OL
1 Nisan 2024 17:23
Aranan kan bulunmuştur
1

BEĞENDİM

ABONE OL

                Sadece Edirne değil, tüm Türkiye, CHP’deki “değişim” fırtınasına tutuldu. CHP, Ecevit’in 1977 seçimlerinden sonra ilk defa birinci parti olarak tarih sahnesine çıktı. Haliyle fırtınanın “doğru” hamlelerin devam etmesi durumunda “kasırgaya” dönüşmesi çok muhtemel.

                ***

                Türkiye’deki bu değişimi hemen hemen kimse okuyamadı denebilir, belki de Mayıs seçimlerinde beklenen “değişim” fırtınası pazar akşamı çok kuvvetli esti. Uzatmalarda gelen altın gol bir nevi.

                Birçok gazeteci, anket şirketleri “olası” değişimi tahmin edemedi. Dün yaşanan büyük sürprizin etkisi hala devam ediyor. Hatta durup durup seçim sonuçlarına bakmamız bunun göstergesi.

                Edirne’de seçim öngörüsüne dair yazdığım yazılar Edirneliler tarafından büyük bir istek ve arzuyla yanlışlandı. Sahadaki atmosfer, heyecan “değişim” mottosuyla alev alevdi.

                ***

                Edirne’nin şansı

                Av. Filiz Gencan Akın’ın ideolojik söylemlerin “tutmayacağını” söylemiştim ama hiç öyle değilmiş. İnsanlar, artık yaşam tarzlarına müdahale edilmemesini, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı olmasını (laiklik), “özgürlük” tutkusu çok somut gerekçeler olduğu görülmüş oldu.

                Akın’ın “iletişimde” dönüte (feedback) önem vermesi, samimi, mütevazı olması, en azından benim Edirne’de nadir gördüğüm örneklerden bir sima olarak öne çıkıyor. İnsanlarla kurduğu ilişkide “biz” öğesini kullanması kentte halkı yönetime ortak kılacağı anlayışı çıkıyor. Umarım gerçekleşir.

İstanbul’da meydan projelerinde İmamoğlu, halkı ortak kılarak imza attığı “uzlaşı” 31 Mart gecesi meyvesini vermiş durumda. Umarım Akın, bu süreçte Edirne’de imza atacağı sürece halkı ortak etmesinin yanı sıra, “ihalelerin” canlı yayınla halka aktarılarak şeffaf, hesap verilerbilir belediyeciliği Edirne’ye getirmiş olur. Pazar günü Mansur Yavaş, Cumhuriyet tarihinde ona tarihi bir farkla tekrar Ankara’nın Büyükşehir Belediye Başkanı olması buna örnek gösterilebilir.

***

Gürkan ve Sedefçi dönemi “tamamen” bitti

Galiba yalnızca beni değil, Türkiye’de birçok kişiyi yanıltan, yönlendiren anketlerin “fos” çıkması. Edirne’nin Hamdi Babası anketlerde birinci çıkarken, 5 bin dolayında oy alması büyük fiyaskoydu. Hakkını vermem gerekir ki, anketlerde Sedefçi gibi bir adayı anketlerde birinci göstermesi, Türkiye kamuoyuna sokmak büyük bir algıymış. Kutlarım.

Bu seçimlerden sonra, Sedefçi’nin artık “aday” olmayacağını düşünüyorum. Halkta hiçbir karşılığı olmadığını, yerine Filiz Gencan Akın gibi genç, dinamik, arzulu, en azından şimdilik “ilkeli” “çağın gereklerini okuyan” adayların geldiğini görmüş olduk.

Gürkan’ın Edirne siyaseti bitti

Son olarak Recep Gürkan’a değinmek istiyorum. Gürkan, “10 yılda neler yaptık” toplantısında Kılıçdaroğlu’nun a takımlarından olan Erdoğan Toprak’ın olması bir tesadüf değildi.

Gazeteci Levent Gültekin’in iddiasına göre Kılıçdaroğlu’nun adaylığını organize eden isimlerden. Gürkan, olası bir hezimette, Kılıçdaroğlu’nun geri dönmesi ile kendisinin yolunun açık olacağını düşünüyordu.

Gürkan, Gencan’ın seçim çalışmasına destek vermedi veya “mış” gibi yaptı. Seçim günü partisiyle ilgili en ufak destek açıklaması yapmadı. Hatta Gürkan, Türkiye’de “değişim” kasırgasının kopması ile “tebrik” mesajı yayımlamak zorunda kaldı.

Sonuç olarak, Edirne’deki değişimcilerin güçlenerek çıktığı bir siyasi iklimde Gürkan’a yer yok. Tıpkı “abim” dediği gibi Sedefçi gibi.

Türkiye’de başlayan değişim, Edirne’yi kuşatmış durumda. Eskilerin yerini alan yeniler dinamik, çağa ayak uyduran, dinamik, tek yönlü değil, çift yönlü iletişim kuran siyasetçilerin çağıdır bu.

Edirnemize ve ülkemize hayırlı olsun.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.