DOLAR 32,5176 0.19%
EURO 34,6004 0.08%
ALTIN 2.491,170,21
BITCOIN 20742631,05%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

BU VEBALİ  KİM  ÜSTLENECEK !

BU VEBALİ  KİM  ÜSTLENECEK !

ABONE OL
27 Şubat 2024 14:01
BU VEBALİ  KİM  ÜSTLENECEK !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yerel seçimlere 33 gün kaldı. Yerel yönetimlere aday olanlar da Mart başı itibarıyla kesinleşecek. Başta kenti yönetecek olan Belediye Başkanlarımızı, Belediye Meclis üyelerini, İl Genel Meclis üyelerini, Muhtar ve azalarını 5 yıl görev yapmak üzere seçeceğiz.

Ülkemizde 31 Martta yapılacak yerel seçimler aylar öncesinden şirazesinden çıktı ve genel seçim havasına girdi. Siyasi söylemler, adaylar üzerindeki eleştiriler, karalamalar ahlaki boyutları da aştı. Seçim yaklaştıkça her şey toz duman olacak. Durum onu gösteriyor.

Ülkemizde anti demokratik seçim yasası partilerde lider oligarşisine yol açmıştır. Yıllardır Genel ve Yerel seçimlerde Milletvekili veya Belediye başkanı seçilmek hiçbir liyakat ve ehliyete bakılmaksızın liderlerin iki dudağı arasında çıkacağı iki kelimeye bağlıdır. Adaylar ahbap-çavuş ilişkisi ile belirlendi. Örgüt, Üyeler, Emek ve liyakat hiç dikkate alınmadı. Bu genel değerlendirmemden sonra Edirne yerel siyasetine, Özellikle son günlerde CHP de kaynayan kazana bakmak istiyorum.

Belediye Başkan Adaylıkları konusunda iktidar ve Muhalefet partileri adaylarını belirlediler. CHP haricinde kamuoyuna yansıyan bir tartışma yok. CHP de durum öyle değil. Genel merkez aylardır yaptığı toplantılarda Edirne adayını bir türlü açıklayamadı. Kamuoyu, yoklamaları, anket sonuçları üzerinde bir türlü adayı açıklayamadılar. Çomak sokanlar çok oldu herhalde! Sonunda Ön seçim kararı çıktı. Üye bazında 35 yıl sonra partide heyecan yaratan güzel bir ön seçim yapıldı.

Anketlerde de ilk sırada yer aldığı bilinen Şükrü Ciravoğlu önseçimde de birinci çıktı. Sonuç CHP’nin PM ve MYK toplantısında kabul edildi. Kamuoyuna duyuruldu. Aday Ankara’daki tanıtım toplantısına da davet edildi. Çalışmalara başlandı. Bu arada Sayın Ciravoğlu küçük bir rahatsızlık geçirdi. Ne olduysa birkaç günlük bu rahatsızlık sürecinde oldu. Şer güçler devreye girmiş olacaklar ki , Başkan adayının değiştirilmesi için kılıçlar çekildi. Genel Başkan da ikna edilince, kandırılınca çok garip bir olay ortaya çıktı.

Hastanede taburcu olmayı bekleyen, Şehrin her tarafı Afişleriyle donatılmış Sayın Ciravoğlu’na Noter gönderilerek hazırlanan görevden çekilme dilekçesi Genel Başkanın ve Vekilin baskı ve telkinleriyle hasta yatağında imzalatılması, alel acele dilekçenin İlçe seçim kuruluna ulaştırılması akıl tutulmasıdır. Yerine de hemen bir başka aday, CHP Genel Başkanı Özgür Özel tarafından atanarak ilan edildi. Yani burada Genel Merkez kendi belirlediği kurala uymamıştır.

Bu yaşananlara kayıtsız kalmayan, sandık iradesine ve üyeye haksızlık yapıldığı inancıyla önceki gün parti üyeleri haklı olarak, Başkan Adayı Şükrü Ciravoğlu’na sahip çıkarak ve Genel Merkez uygulamalarını protesto etmek amacıyla il binası önünde büyük bir kalabalıkla eylem yaparak seslerini Ankara’ya duyurmaya çalıştılar. Bu da Edirne’de bir ilktir ve anlamlıdır.

Yaşamım boyunca Akıl dışı, siyası ahlaktan ve insani değerlerden yoksun böyle bir olayı ne yaşadım ne de duydum! Hele hele HAK-HUKUK-ADALET savunuculuğu ile yollara düşen, bunun mücadelesini veren, Atatürk’ün 7 Oklu CHP sine bu yakışıyor mu? Allah aşkına. Somak istiyorum?

Değişim sözleri ve vaatleriyle yapılan CHP kurultayında; adaylarımızı ön seçim yöntemiyle belirleyeceğiz diye bağıran kimdi?  Madem ki önseçim sonucunu kabul etmeyecektiniz, Yıllardır CHP yerel iktidarını sürdüren Edirne’de parti üyelerinin önüne neden ön seçim sandığını koydunuz? Değişimden kastınız nedir?

Genel merkezce yaptırılan anketlerde birinci olan, Ön seçimi de açık farkla kazanan, Halkta da çok büyük oranda karşılığı olan ve Belediye Başkanlık seçimini kazanacağı kesin olan bir adaya yapılan bu büyük haksızlık, Parti üyelerinin iradesine saygısızlık, Halka güvensizlik değil de nedir?

CHP’nin sanki Belediye Başkanlığını kazanmak istemiyormuş gibi bir tutumu mu dur? Bu..  Değilse kazanılacak bir seçimi akıl almaz uygulamalar ve kararlarla neden riske ediyorsunuz? Yerel seçimde Edirne’de oy rekoru kırılması beklenirken, Hatta bu seçimi AKP ye altın tepsi içinde sunuyorsunuz. Bugün sokaktan edindiğim intiba ne yazık ki budur! Pekiyii.. Belediye seçiminin kaybedilmesi durumunda bu vebali kim üstlenecektir?

Anti demokratik olarak suçladığınız, 21 yıldır uyguladığı politikalarını beğenmediğiniz, eleştirdiğiniz AKP’den zerre kadar farkınız var mı? Ülkede demokrasi yok diyorsunuz da, Partide var mı? Bunlara da bakmak gerekiyor.

Gücünüzü milletten, Güveninizi yaptığınız işlerden alabilmeniz için lütfen uygulamalarınıza bir bakınız. Üyeyi ve halkı da girmek istediğiniz karanlık tünele çekmeye çalışmayınız…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.