DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22253322,44%
Edirne
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EDİRNE LOJİSTİK MERKEZ OLMA YOLUNDA NASIL İLERLEMELİ?-3

EDİRNE LOJİSTİK MERKEZ OLMA YOLUNDA NASIL İLERLEMELİ?-3

ABONE OL
6 Mayıs 2024 16:40
EDİRNE LOJİSTİK MERKEZ OLMA YOLUNDA NASIL İLERLEMELİ?-3
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Selçuk Duranlar

            Lojistik Merkezler Nerde Bulunur?

Dünyanın en büyük lojistik merkezlerinden bazıları büyük havalimanları, limanlar ve demiryolu tersaneleri gibi stratejik konumlarda bulunmaktadır.

Odun, tahıl veya yağ gibi dökme ürünlerin taşınması için bir araç olarak çalışmaktadırlar. Amaçları temel ürünleri farklı taşıma araçları arasında taşımaktır. Malları kaldırmak, yüklemek ve taşımak, demiryolu vagonlarını veya gemileri boşaltmak için her türlü vinç ve endüstriyel makine ile donatılmıştır.

Deniz ve hava konteynerlerinin yanı sıra kamyon römorklarının farklı taşıma araçları arasında taşınmasında kullanılmaktadırlar. Bu tesislerde genellikle yükleme ve sürüş şeritleri, park şeritleri, elleçleme ve aktarma şeritleri, giriş ve çıkış kayıt alanları vb. bulunur. Tehlikeli maddelerin depolanması, ürünlerin belirli sıcaklıkta tutulması, kamyon ve konteynerlerin tamiri, malların elleçlenmesi, giriş ve çıkışta güvenlik kontrolleri vb. birçok hizmet sunmaktadırlar.

Limanlar, hava ve deniz yoluyla yapılan tedariklerde ithalat ve ihracat merkezleri olarak faaliyet göstermektedir. Kamu-özel sektör veya yalnızca kamu şirketleri tarafından yönetilmektedir. Limanlar, gemiler için rıhtım veya hangarların yanı sıra, malların depolanması ve yönetimi için terminaller olarak da işlev görür. Yönetilen ürüne bağlı olarak farklı türde liman tesisleri bulunmaktadır.

           Şehir içi terminaller, dökme yük taşıyan kamyon filolarına, bu araçların bakım ve temizliği gibi farklı hizmetler sunmaktadır. Ayrıca sürücüler için depolama (sınırlı sayıda ürün için), yiyecek-içecek ve kolaylık hizmetleri vb. de sunarlar. Bu terminallerin bazılarında intermodal terminaller de bulunmaktadır( https://www.becosan.com/logistics-centers/

LOJISTIK MERKEZLERIN ÖZELLIKLERI

       Lojistik merkezler modern bir olgudur ve son yıllarda önemi artmıştır. Sonuçta, bir kişi için çok farklı anlamlara gelebilen tamamen yeni ve araç trafik yönetimi, malların taşınması, para, veri ve bilgi akışı gibi çok geniş bir kavramdan oluşurlar(www.unece.org, 2007).

Ancak farklı görünseler de aşağıdaki ortak özelliklere sahiptirler:

  • Ticari, taşımacılık, imalat şirketlerinin yanı sıra lojistik hizmet sağlayıcılarının oluşturduğu çalışma alanı,
  • Yerel ve uluslararası düzeyde faaliyet gösteren ulaşım biçimleriyle bağlantı,
  • Sinerji faydalarını elde etmek için şirketler arasındaki işbirliğini yönetmekten sorumlu olan lojistik merkezinin organizatörü tarafından yönetilen lojistik alanı,
  • Katma değerli alanlar (ürün paketleme, fiyatlandırma vb.).
  • Endüstri 4.0 olarak adlandırılan sürecin, diğerlerinin yanı sıra yeni otomasyon ve dijitalleştirme süreçleri sayesinde bu sektörde bir iyileşmeye olanak sağlamaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.