DOLAR 28,9131 -0.02%
EURO 31,3632 0.01%
ALTIN 1.886,630,12
BITCOIN 12125055,54%
Edirne

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğrenme güçlüğü çeken öğrenci gösteriden çıkarılmıştı

Öğrenme güçlüğü çeken öğrenci gösteriden çıkarılmıştı

Afyonkarahisar’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda öğrenme güçlüğü çeken bir öğrencinin öğretmeni tarafından gösteriden çıkarıldığı iddia edilmişti. Yaşanan olaya tepki gösteren Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Edirne İl Temsilcisi Uzm. Açelya Sivrikaya Giray, “Yaşanan bu vahim olayı esefle kınıyorum. İnsan haklarına, çocuk haklarına, eğitim hakkına, kişilik haklarına büyük saygısızlık örneği olan bu durumun bir daha yaşanmaması ve hiçbir çocuğumuzun böylesi bir duruma maruz kalmaması için temsile yetkili olduğum tüm STK’lar ile birlikte titizlikle sürecin ayrı ayrı takipçisi olacağımızı belirtmek isterim” dedi.

ABONE OL
31 Ekim 2023 08:04
Öğrenme güçlüğü çeken öğrenci gösteriden çıkarılmıştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Disleksi Öğrenme Güçlüğü Derneği Edirne İl Temsilcisi Uzm. Açelya Sivrikaya Giray, açıklamasında şunları kaydetti:

“Ülkece 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız’ın 100. yılını kutladığımız büyük ve anlamlı günde Afyonkarahisar Atatürk İlkokulu’nda, bayram kutlamaları esnasında akranları ile gösteri sergilemek için sahnede yerini alan ancak disleksili olduğu ve kendisinden beklenilen performansı sergilemediği gerekçesi ile akranlarından ayrıştırılan; okul idarecilerinin, okul öğretmenlerinin, öğrencilerin ve velilerin önünde sınıf arkadaşlarının arasından çekilerek kenarda beklemesi istenilen ilkokul 4.sınıf öğrencimizin görmüş olduğu psikolojik şiddet ve yaşadığı travma tüm kamuoyunun vicdanını derinden yaralamıştır.

Disleksiye sahip bir birey hatırlamada, organize olmakta, dikkatini verme ve sürdürmede, planlama yapmada, bir işe başlama ve sonlandırmada, zamanlama gibi becerilerde güçlükler yaşayabilmekte ve bunların yanı sıra kaba ve ince motor becerilerde de birtakım zorluklar yaşayabilmektedir.

Kaynaştırma öğrencisi olduğu bilenen bir öğrencinin öğretmeninin, öğrenciyi ötekileştirmeden yapabileceği bir göreve dahil ederek, öğrenciyi ekip içerisinde rencide etmeden ve duygularıyla oynamadan sürece dahil etmesinin öğrenciler için ne denli önemli olduğu yapılan araştırmalarca ortaya konmaktadır.

Kaynaştırmanın temel amacı; özel eğitime ihtiyacı olan çocukların akranları ile aynı ortamda eğitim almalarını sağlayarak sosyal etkileşimlerini artırmaya yönelik destek sunmaktır ve öğretmen tutumları akranlar için oldukça büyük bir öneme sahiptir.

‘TOPLUMA ÇOK BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞMEKTEDİR’

Kaynaştırma uygulamalarının ilkeleri olarak söyleyebiliriz ki; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin akranlarıyla aynı kurumda eğitim görme hakkı vardır ve kaynaştırma uygulamaları genel ve özel eğitimin ayrılmaz bir parçasıdır. Okullarda başta okul müdürleri olmak üzere tüm okul çalışanları özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara karşı kabul edici ve destekleyici tutumlar sergilemelidir.

Ayrıca bilinmelidir ki eğitim; bireyi toplumun bir parçası haline getirmeyi amaçlar ve kaynaştırma öğrencisi bulunan sınıflarda tüm çocuklarla birlikte öğrenme, oynama, eğitimsel ve sosyal etkinliklere katılma fırsatları eşit olarak sunulur. Kaynaştırmanın yerine getirilmesinde okul, aile, öğretmen ve tüm topluma çok büyük sorumluluklar düşmektedir.

‘ÖĞRETMENLER ÇOCUKLAR HAKKINDA ÖNYARGILI OLMAMALI’

Sadece kaynaştırma öğrencisine değil tüm çocuklara güvenliklerini, kişiliklerini, ilgilerini sarsacak kelimelerden ve davranışlardan uzak bir ortam sağlamak hepimizin görevidir ve yetersizlikler ne olursa olsun bireyi olduğu gibi kabul etmek, farklılıklara saygı duyarak ilerlemek esas alınmalıdır.

Öğretmenler çocuklar hakkında önyargılı olmamalı, çocuklara karşı ilgi ve güvenlerini yitirmemelidir. Eğitimde en önemli hedefin öğrenmeyi öğretmek olduğu unutulmamalıdır.

 Disleksisi olan birçok çocuk nasıl öğreneceğini bilememekte, arkadaşları gibi etkili öğrenme stratejileri kullanamamaktadır. Bu olayda da diğer çocuklar koreografiyi öğrenmek ve hafızalarına alabilmek için bilgiyi prova edip kendi kendilerine tekrar edebilirlerken, öğretmeni tarafından disleksisi olduğu söylenerek grup içinden çıkarılan ve kenarda bekletilen öğrencimizin prova etme becerisini kullanamadığından dolayı herkesin önünde ayrıştırıldığını ne yazık ki üzülerek ve utanarak izledik.

‘YAŞANAN BU VAHİM OLAYI ESEFLE KINIYORUM’

 İnsan haklarına, çocuk haklarına, eğitim hakkına, kişilik haklarına büyük saygısızlık örneği olan bu durumun bir daha yaşanmaması ve hiçbir çocuğumuzun böylesi bir duruma maruz kalmaması için temsile yetkili olduğum tüm STK’lar ile birlikte titizlikle sürecin ayrı ayrı  takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Link partner: autowin88 vegasslot77 mantra88 ligasedayu warungtoto luxury138 luxury777 bos88 bro138 sky77 roma77 zeus138 batman138 dolar138 gas138 ligaciputra indobet rtp live zeus luxury333 sbobet