DOLAR 28,9131 -0.02%
EURO 31,3632 0.01%
ALTIN 1.886,630,12
BITCOIN 12125055,54%
Edirne

KAPALI

06:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ergene Nehri’nin kirliliğini önleyecek proje

Ergene Nehri’nin kirliliğini önleyecek proje

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Kırklareli OSB Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Ergene Nehri'nin kirliliğini önleyecek olan Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri'nden beşini tamamladık. Derin Deniz Deşarj Projesi'ni de gerçekleştirerek günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi'ne derin deşarj edilmesini sağlıyoruz" dedi.

ABONE OL
18 Kasım 2023 15:32
Ergene Nehri’nin kirliliğini önleyecek proje
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ergene Nehri’nin kirlilikten kurtarılması için hayata geçirilen Derin Deniz Deşarj Projesi ile günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi’ne derin deşarj edilmesinin sağlandığını belirtti.

Kacır, Kırklareli Valiliği ziyareti sonrası Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Toplu Açılış Töreni’ne kendi kullandığı Togg ile geldi. Kacır, törende yaptığı konuşmada, açılışı gerçekleştirilecek 19 fabrikanın, 10,6 milyar liradan fazla yatırımla Kırklareli’ne ve Türkiye’ye değer katacağını söyledi.

Fabrikaların 4 bin 300’den fazla vatandaşa iş imkanı sunacağını belirten Kacır, “Bu fabrikalarda üretilen ürünler sadece iç piyasaya sunulmakla kalmayacak, ihracatla da ekonomimize katkı sağlayacak.” dedi.

2053 NET SIFIR EMİSYON HEDEFİ

Kacır, model fabrikalarda verilen yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitim ve danışmanlık hizmetleriyle işletmelerin verimlilik oranlarını yükselttiklerini vurguladı. Kocaeli, Denizli, Eskişehir, Samsun, Trabzon ve Malatya’daki fabrikalarla, yeni model fabrika sayısının 8’den 14’e çıkacağını anlatan Kacır, “KOBİ’lerimize özel olarak tasarladığımız Dijital Dönüşüm Değerlendirme Modeli’ni kullanıma sunuyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı’mız tarafından yürütülen ‘Trakya’nın Verimli KOBİ’leri projesiyle 19’u Kırklareli’nde olmak üzere 133 KOBİ’de süreç ve enerji verimliliği çalışmaları gerçekleştirdik.” dedi.

İmalat sanayisinin dijital dönüşüm yatırımlarını artıracak Dijital Dönüşüm Destek Programı’nın devreye alınacağına değinen Kacır, şöyle devam etti:

“2053 Net Sıfır Emisyon hedefimiz ve Avrupa Yeşil Mutabakatı uyumu doğrultusunda gerek ulusal gerek uluslararası kaynakları harekete geçirdik. Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında başlatılan projeler için bugüne kadar 8 milyar lira finansman sağladık. Ergene Nehri’nin kirliliğini önleyecek olan Ergene Havzası Organize Sanayi Bölgeleri Müşterek Atıksu Arıtma Tesisleri’nden beşini tamamladık. Derin Deniz Deşarj Projesini de gerçekleştirerek günde 160 bin metreküp suyun Marmara Denizi’ne derin deşarj edilmesini sağlıyoruz.”

TÜRKİYE YEŞİL SANAYİ PROJESİ

OSB’lerin, ‘Yeşil OSB’lere dönüşümünü hızlandırmak adına Dünya Bankası Türkiye OSB Projesi ile 300 milyon dolar finansman kullandırdıklarını belirten Kacır, proje ile Türkiye’deki seçilmiş OSB’lerin verimliliğini, çevresel sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Sanayi işletmelerinin etkin yeşil dönüşümünü sağlamak üzere Dünya Bankası ile iş birliği halinde 450 milyon dolar bütçeli Türkiye Yeşil Sanayi Projesi’ni de hayata geçirdiklerini anlatan Kacır, “KOSGEB’e ayrılan 250 milyon dolarlık kısmıyla KOBİ’lerin yeşil dönüşüm kapsamındaki yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği, atık yönetimi ve döngüsel ekonomi gibi tematik alanlarda gerçekleştirilecek faaliyetlerini destekleyeceğiz. TÜBİTAK’a ayrılan 175 milyon dolarlık kısmıyla da yenilikçi yeşil teknolojilerin, ürünlerin veya süreçlerin geliştirilmesini içeren yeşil inovasyon faaliyetlerinde bulunan firmaların yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kacır, tüm bu adımlar ile birlikte hedeflerinin, sanayinin yeşil dönüşümünü etkin şekilde desteklemek olduğuna işaret etti.

Sadece büyükşehirlerde değil, Türkiye’nin dört bir yanında yatırımların önünü açtıklarını anlatan Kacır, “2002 yılında Kırklareli’nde sadece 2 organize sanayi bölgemizde 900 kişi istihdam ediliyorken, bugün 4 organize sanayi bölgemizde 109 parselde istihdam 18 bini aştı. İşte bugün bir araya gelmemize vesile olan Kırklareli OSB de yaklaşık 507 hektarlık alanda yer alan firmalarımıza modern bir yatırım ortamı sunuyor. Son 21 yılda Kırklareli’ndeki firmalarımıza 105,2 milyar lira sabit yatırım tutarında 651 yatırım teşvik belgesi düzenledik. Yaklaşık 25 bin kişilik istihdamın önünü açtık.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek 19 fabrikanın açılışı gerçekleştirildi. Bakan Kacır ve beraberindekiler programın ardından açılışı yapılan bir fabrikayı gezdi, işçilerle sohbet etti. (aa)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Link partner: autowin88 vegasslot77 mantra88 ligasedayu warungtoto luxury138 luxury777 bos88 bro138 sky77 roma77 zeus138 batman138 dolar138 gas138 ligaciputra indobet rtp live zeus luxury333 sbobet