DOLAR 28,9762 0.05%
EURO 31,8548 0.21%
ALTIN 1.902,410,07
BITCOIN 10940400,17%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇOCUKLARIN İÇİNDEKİ GİZLİ GÜÇ

ÇOCUKLARIN İÇİNDEKİ GİZLİ GÜÇ

ABONE OL
13 Kasım 2023 11:50
ÇOCUKLARIN İÇİNDEKİ GİZLİ GÜÇ
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzman Psikolog Nergis ÖZDİNÇ

Çocuklar da biz yetişkinler gibi zor durumlarla karşılaşabilirler.  Çocuklarımız okulda kötü bir gün geçirebilir, kardeşi ile olumsuz bir iletişim kurabilir veya ebeveynlerine kendilerini ifade edememiş olabilirler. Kısacası bilinmelidir ki çocuklar da bizler gibi baş etmek zorunda kaldıkları pek çok durumlar yaşarlar ve hayatları boyunca da yaşamaya devam edeceklerdir.

Zor bir durum derken aklınıza en kötüsünü, travmatik bir deneyim getirmeyin lütfen. Her yaşanılan zor durum travmatik etki yaratmaz. Bazen motivasyonlarını düşüren, kendilerini başarısız hissettikleri ve onları zorlayan durumlarla baş etmek durumunda kalabilirler. Travma, bundan farklı etkileri olan bambaşka bir konu olarak değerlendirilmelidir.

Çocuklarımız büyürken, karşılaşacakları zorluklarla baş edebilmeleri için onlara rehberlik görevimiz bulunmakta. Elbette yaşayacakları zorlukları engelleyemeyeceğiz. Onları bir fanusun içinde büyütemeyeceğiz. Çocuklarımızı koruyup kollama hayallerini hepimiz kurarız ancak bazen hayat bizim planladığımız gibi gitmeyebilir. Böyle zamanlarda, bu zor durumların üstesinden gelebilmeleri ve tekrar eski düzenlerine dönebilmeleri için gerekli becerileri çocuklarımıza kazandırabiliriz.

Zorluklara uyum sağlamak, onlarla sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmek psikolojik açıdan bizi daha güçlü hale getirir. İçimizdeki bu güç sayesinde psikolojik olarak daha dayanıklı ve sağlam olmak mümkün olabilir. Hatta çocukların, biz yetişkinlere göre benzer durumlarda daha esnek ve daha güçlü olduklarını gözlemleyebiliyorum.

Psikolojik sağlamlığa sahip çocukların özelliklerine bakacak olursak; yüksek kelime hazneleri sayesinde daha kolay kendilerini ifade edebilir ve iletişim kurabilirler. Öz düzenleme becerileri gelişmiştir. Bu sayede kendilerini kontrol edebilir ve planlama yetenekleri ile kendilerini daha kolay düzenleyebilirler. Kendileri ile ilgili olumlu benlik algıları vardır. Bu sayede kendilerini cesur, pes etmeyen gibi sıfatlar ile tanıtabilirler.

Çocuklarımızın bu özelliklerini desteklediğimizde, onları hayatları boyunca karşılaşacakları güçlüklere karşı hazırlamış olacağız. Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Öneriler:

Ebeveyn veya bakım veren ile güvenli bağ kuran çocuklar psikolojik anlamda daha güçlüdürler. Çocuğunuzla güvenli bağ kurabilmek için, şefkatli ve duyarlı bir ebeveyn modelini benimseyebilirsiniz.

Çocuğunuzla duyguları hakkında konuşarak iletişim kurabilir bu sayede kelime dağarcığını geliştirebilirsiniz. Bunun için yaşına uygun olarak seçtiğiniz baş etme hikâyelerinizi anlatarak aynı zamanda rol model de olabilirsiniz.

Çocuğunuzun bir problemi olduğunda yardım isteyebileceği kişiler hakkında bilgi verebilirsiniz. Bu sayede etrafında öğretmeni, arkadaşı, kardeşi veya ebeveynin olduğu bir güvenlik ağı oluşturabilirsiniz.

Çocuğunuz onu zorlayan bir durumla karşılaştığında ona güçlü yönlerini hatıratın. Bunu yapabilmek için günlük yaşam akışınızda çocuğunuzun güçlü bulduğunuz yönlerini  (Cesur, pes etmeyen vb.) uygun zamanlarda ifade ediyor olmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Zor görevler için çocuğunuzu teşvik edin. Onun size getirdiği bir problemi onu yerine çözmekten ziyade ona rehberlik ederek, baş etme konusunda onu cesaretlendirerek içindeki gücü keşfetmesine destek olabilirsiniz.

Hayatımız boyunca karşılaşacağımız güçlüklerde, onlarla baş etmemizi sağlayacak olan güç içimizde. Bu nedenle yetişkinler olarak önce kendi içimizdeki gücü sonra da çocuklarımızın içindeki gizli gücü ortaya çıkarabileceğimiz gerçeğini unutmamak gerek. Sahi siz içinizdeki hangi güç ile zor durumlarla baş edebiliyorsunuz?

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Link partner: autowin88 vegasslot77 mantra88 ligasedayu warungtoto luxury138 luxury777 bos88 bro138 sky77 roma77 zeus138 batman138 dolar138 gas138 ligaciputra indobet rtp live zeus luxury333 sbobet