DOLAR 32,2097 -0.06%
EURO 34,9800 -0.12%
ALTIN 2.423,46-0,95
BITCOIN 2187580-0,66%
Edirne
22°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhuriyetin 100. Yılı sergileri,

Cumhuriyetin 100. Yılı sergileri,

ABONE OL
6 Kasım 2023 16:15
Cumhuriyetin 100. Yılı sergileri,
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetin 100. Yılı sergileri,

        Cumhuriyetimizin 100. Yılında Şehit Hasan Rıza Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu ve Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi A.B.D Öğretim Elemanları ile SAYRED derneği üyelerinin katılımı ile oluşan Karma Sergi Prof. Dr. Aylin GÜRBÜZ, Doç. Dr. Mehtap KODAMAN ve Öğr. Gör. Gürkan UZUNKÖPRÜ nün yetki ve sorumluluğunda 25-10/3-11. 2023tarihleri arasında DEVECİHAN KÜLTÜR MERKEZİ Edine de gerçekleştirildi.

         23 öğretim elemanı sanatçının katılımıyla 100. yılda anlamlı bir sergi açılmış oldu. Aslında daha da çok sanatçının eseri ile katılmasını beklerdik. Hem çoşkulu hem de daha çok nitelikli çalışmaların olmasını istiyoruz ve arzu ediyoruz. Türkiye genelinde metropol iller başta olmak üzere sanatsal nitelikleri yüksek çalışmaların ne kadar çok olması toplumun da sanat kültürüne oldukça katkısı olacağını vurgulamamız gerekiyor. Bir de sergilere öylesine iş vermenin ötesinde iyi çalışmaların sunulmasını  belirtmeye de gerek yok diye de düşünüyorum. Bizim de görmek istediğimiz bu zaten. Edirne ve benzeri illerimiz de  geleneksel taşra düşüncesi ile parite olarak taşraya özgü çalışmalar taşra tipi sanatçı yapısını oluşturacağından çıtayı yüksek tutmanın önemini de belirtelim. Nitelikli birkaç iş dışında sergiye konsun diye verilmiş işler olmamalı. Daha önce örneklerini gördüğümüz için değinmek gereğini duydum. Yanı sıra özgün ve nitelikli işlerde yok değil. Zaten Akademik kadrolar olarak nitelikli işler göreceğimizden de bir beis görmüyoruz. Dikkat çekici olarak Onur ALTUNTAŞ ın Aybike KINALI nın tasarımları, Sakine DÜZCE nin karışık tekniği, Figen GİRGİN in kağıt üstüne pastel boya çalışması, Fatmanur SAVRUK un Kıvılcım adlı portre çalışması. Belki biraz öne çıkan M. Enis ŞENSEVER in Geçişler isimli karışık teknik kağıt işi uygulaması ile Duygu ERKAN ın Bakmak konulu akrilik denemesine de değinebiliriz. Mizahi illüstrasyon ile Ceren BAYKAN ve Aylin GÜRBÜZ ün pentürü Filozof Kargaları, Emel SEZER in anlatımcı çizimi de dikkat çeken çalışmalar diyebilirim. Tüm katılımcıların emeğine yüreğine sağlık diyorum.

         Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim İş Eğitimi A.D nın geleneksel hale gelmeye başladığı MEZUNLAR RESİM SERGİSİ bu yıl Fakülte bünyesinde Mehmet Akif ERSOY Fuaye alanı galerisinde, Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına düzenlendi. 27- 10/ 6-10. 2023 tarihleri arasında izleyicilere açık kaldı.

         Mezunların eğitim sonrası gelişimlerini de görme fırsatı bulacağımız bu sergilere daha çok ilgi gösterilmesini diliyoruz. Bu tezimizi doğrulayan çalışmaların yanı sıra kimi mezunlarımızın daha önceki sergilerde sundukları işleri yeniden sergiye vermeleri hoş bir davranış olmuyor. Hoca atölyelerinde etkilenme mutlaka olacaktır. Önemli olan kendilerini geliştirmek yaratıcı ve düşünsel boyutta öğrendikleri bilgi ve deneyimlerine katarak aşmak olmalıdır. Buna çok dikkat edeceğiz. Sevgili kızım Tuğba BAYRAKDAR. Yeteneğin var zaten philo sophos niye ? Ne demek istediğimi anladınız. Aylin hocanızın etkisinde kalmışsınız. Eğer bu bir Espri Kopyası ise. Genellikle konu aynen alınır. Sanatçı kendi tekniği ile resmeder. Vincen Van Gogh ‘’Harman yeri dinlence ‘’ konulu Jean François Millet nin resminin Espri kopyasını yapmıştır. Bu kabul edilebilir bir denemedir. ‘’ philo sophos ‘’ u bu şekilde değerlendirirsek kabul edebiliriz. Kendimize özgü çalışmalarımız olsun.

        Portreler öne çıkmakta. Tansel MOUMİNOGLOU, Fatmanur SAVRUK, Sümeyye DURSUN, Ceren TANRIVERDİ, Saniye ER, ÜMMÜHAN Tutak KURU, Hayati ABDULLAYEV, Aylin HANAY, Gülhan KARAGÖZ    ün resimlerinde olduğu gibi. Lale ASLAN ın gravürü, Dilek Çavdar ÇOBAN ın hikaye anlatımı, öyküsel tarzda ki çalışması, Hanife Kiriş ÇAĞIRAN ın anlatımcı işi, Göknur YAVUZCAN ın balık çalışmaları, Aylin GÜRBÜZ ün epeydir üzerinde durduğu filozof kargaları. Emel SEZER in illüstratif desene dayalı konuları, Mehtap KODAMAN ve Melis BAYRAKTAROĞLU ve Okan ÇELİK in yaklaşımları. Ancak şunu hemen belirtelim. Akademik eğitim ile Naif resim nasıl oluyor bilemedim. Aslı TAYFUN kardeşimiz Gerçekçi gözleme naiflik özelliği taşımaksa bu bir yorum olmuyor. BALABAN ın naifizmine bakın ve üslup özelliğini bir kavrayın. Naif esprili bir üslup da geliştirilebilinirmi ?. Ama öncelikle teknik söz konusudur. Özgün bir çizginiz olacak. Tüm katılımcıları tebrik ediyorum ve başarılar diliyorum.

        Kamusal Alanda Sanat Projesi Sergisi. Bir sosyal sorumluluk projesi olarak. Proje sorumlusu Prof. Dr. Aylin GÜRBÜZ ve yardımcı araştırmacılar Aslı TAYFUN, Cansu BEYHAN, Derya AVCI, Hanife Kiriş ÇAĞIRAN, Kevser ÖNCÜL, Sümeyye DURSUN ve Ümmühan Tutak KURU dan oluşan bir çalışmanın ürünüdür. Bu kapsamda, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü Bilimsel Araştırmalar Proje Birimi. Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Sağlık ve Araştırma ve Uygulama Merkezi iş birliği ile hayata geçen bu sergi Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırmaları Merkezi Ana Girişi. Kantin alanında 18-23 Ekim 2023 tarihinde gerçekleştirilmiştir.

        Kamusal alanda sanat nedir. Kamuya açık alanlarda, yani halka, herkese, bütün toplum kesimlerine açık alanlarda icra edilen tüm eylemsel uygulamalardır. Açık yada kapalı alanlar kamu binaları, okullar, devlet daireleri, hastaneler, vapur gibi toplu taşım araçları vb. Tabi kurumsal alanlar için yasal izin zorunluluğu da vardır. Belirli bir sınırlamalarda yoktur. Buna sokakları ve metro gibi kapalı alanlarda icra edilmesi içinde yasal izne tabi olunduğu bilinmelidir. Sokak müzisyenleri vapurda da bu etkinliklerini sürdürmektedir. Herhangi bir ücret ödemez. Bağış şeklinde gelişir. Bu plastik sanatlar içinde geçerlidir. Tabi bunun içinde yasal izinle özel önlem alınması koşulu ile. Trakya Üniversitesinde ki iç mekanlarda bulacağımız güvenceyi sokakta bulamayabiliriz. Bende Edirne de Mahalle resim sergileri açtım. Kafe ve çay bahçelerinin kapalı alanlarında. Sorumluluk mekan sahibi ile olan görüşmemiz ile sağlandı. Bunu yaparken o mahallenin muhtarı ile mekan sahibinin iş birliği ile  gerçekleşti. Dolayısıyla Mahalle bazında toplumun kültürüne katkı koymak adına önemli projelerdi. Kamusal sanat, Sanat Galerilerinin sınırlı bir mekanda sınırlı özel izleyici kitlesinin dışında herkese açık sanatsal etkinliğin adıdır. Tabi ayrı bir yazının konusu Grafiti ve Mural ( Duvar resmi) uygulamalarını da bunun içine katalım.  Bu etkinliklerin dahada çoğalması temennisi ile sanat dolu günler dilerim.

5 Kasım 2023

M. Enis ŞENSEVER

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.