DOLAR 28,9722 0.05%
EURO 31,8569 0.27%
ALTIN 1.904,480,18
BITCOIN 1092677-0,58%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

GENLERİMİZ DİYETİMİZİ ETKİLİYOR MU?

GENLERİMİZ DİYETİMİZİ ETKİLİYOR MU?

ABONE OL
13 Kasım 2023 11:19
GENLERİMİZ DİYETİMİZİ ETKİLİYOR MU?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genetik özelliklerimiz anne ve babamızdan gelir ancak atalarımızdan bize miras kalan özelliklerimiz de vardır. Buna kalıtım denir. Genlerimiz sadece dış görünüşümüzü oluşturmaz, beslenme alışkanlarımız, yaşam tarzımız ve çevresel etmenlerle de hastalıklara olan yatkınlığımızın da birbirimizden farklı olmasına yol açmaktadır. Yani bir restoranda seçeceğiniz yemek bile genetiğinizden etkilenebilir.

Aynı zamanda beslenmeyle ilgili bazı genler ve bu genlerde görülen farklılıklar bireylerde görülen şeker, kalp hastalığı gibi kronik hastalıkların görülme riski, hastalığın gelişmesi, ilerlemesi ve şiddetini de etkileyebilir. Beslenmenin bireye özgü olması hem sağlığın sürdürülmesi hem de yetersiz ya da yanlış beslenme veya hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için önemlidir.

Tükettiğimiz besinlerin sağlığımızı nasıl etkileyeceği genetik özelliklerimize göre farklılık gösterebilir. Örneğin; aynı besinleri aynı miktarda tüketen bireylerin bazılarının kan kolesterolü, kan yağları veya ürik asit seviyeleri normal aralıklardayken bazılarınınki yüksek olabilir. Beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite yoğunlukları benzer, aynı yaştaki iki kişiden biri ideal vücut ağırlığındayken diğeri şişman olabilir. Bu farklılıkların tümü bireyin genetik özellikleri ile beslenme durumu ve yaşam tarzı arasındaki ilişkiden kaynaklanmaktadır. Bazı genler, besin tüketimi ve besin öğelerinin kullanımında rol oynayabilir.

Her insan birtakım hastalıklara genetik olarak yatkınlık gösterir. Bazı hastalıklarda genetik yatkınlık söz konusu olsa da, savunma sistemimiz bu hastalıkların ortaya çıkmasına engel olabilir. Örneğin ailesinde kronik hastalık öyküsü bulunan bireylerde bağışıklık sistemindeki zayıflık sonucu vücuttaki denetimin azalmasıyla ilerleyen yaşlarda hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu hastalıkların ortaya çıkma riskini azaltmada bağışıklıkla ilişkili olarak beslenme etkin rol oynar. Genler kadar çevresel etmenler de sağlığın sürdürülmesinde ve hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir. Bireyler arasında genetik farklılıklar ve çeşitlilik bulunması onların besin gereksinimlerini, beslenme durumlarını ve dolayısıyla sağlık durumlarını etkiler.

Sonuç olarak tükettiğimiz besinler genlerimiz üzerine etkili olduğu gibi genlerimiz de beslenmemizden etkilenerek hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle günümüzde beslenme ve gen ilişkisi giderek merak uyandıran bir konu haline gelmeye başlamıştır ve gelecekte belki de genetik özelliklere özgü beslenme yaygınlaşacak ve bu yaklaşımla hastalıklardan korunmada artış sağlanacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Link partner: autowin88 vegasslot77 mantra88 ligasedayu warungtoto luxury138 luxury777 bos88 bro138 sky77 roma77 zeus138 batman138 dolar138 gas138 ligaciputra indobet rtp live zeus luxury333 sbobet